AI DEV DAY – podsumowanie konferencji

Opublikowany
12.4.2024
AI DEV DAY – podsumowanie konferencji
W dniu 25.03 w siedzibie Microsoft w Warszawie odbyła się konferencja dotycząca sztucznej inteligencji i jej zastosowania, czyli AI DEV DAY.

Nie była to wyłącznie surowa konferencja, był to też czas na innowacje, wymianę doświadczeń i okazja, do poznania znakomitych pasjonatów technologii chętnych do rozważań na temat nowości i zmian w dziedzinie AI. Były to też pewnego rodzaju warsztaty, ponieważ teoria spotkała się tam z czystą praktyką, dzięki czemu uczestnicy mogli nabyć wiedzę, która z pewnością przełoży się na zastosowanie w codziennych projektach.

1. Uczestników przywitał Dyrektor do Spraw marketingu i operacji oraz Członek zespołu kierowniczego w Microsoft Polska - Rafał Albin

Konferencję rozpoczął od potwierdzenia słów CEO Microsoftu Satya Nadelli, że Microsoft jest AI Company. Fakty takie jak to, że Chat GPT osiągnął imponujący kamień milowy, przyciągając 100 milionów użytkowników, tylko potwierdzają rosnące zapotrzebowanie na zaawansowane narzędzia AI. Microsoft wyszedł naprzeciw potrzebom i wprowadził Copilota, który zrewolucjonizował AI i idąca z tym produktywność w przedsiębiorstwach. Hasło „Unlock productivity with copilot” nabiera z każdym dniem coraz to większego znaczenia. Widać to najlepiej na badaniach i statystykach, gdzie przedsiębiorstwa używające AI są dużo bardziej efektywne i elastyczne pod względem potrzeb rynkowych.

Rafał Albin podkreślił również, że Platforma Azure, będąca flagowym produktem Microsoftu, staje się coraz bardziej oparta nadanych i sztucznej inteligencji. Azure oferuje całą gamę narzędzi i usług do pracy z danymi, analizy, przewidywania trendów oraz budowy zaawansowanych rozwiązań opartych na AI. Dodał, że Copilot nie jest tylko narzędziem, jakie znamy dotychczas -> to platforma, która umożliwia firmom budowanie własnych, spersonalizowanych rozwiązań AI. Zwrócił uwagę również na rosnącą ilość danych w biznesie oraz że ochrona tych danych staje się największym priorytetem.

Microsoft nie zapomina o tym aspekcie i oferuje narzędzia i rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo danych biznesowych. Dzięki integracji z Azure OpenAI, przedsiębiorstwa mogą tworzyć modele, które nie są szkolone na danych biznesowych ich firm, zapewniając tym samym ochronę ich prywatności.

Swoją wypowiedź zakończył bardzo ważnym stwierdzeniem, w prężnie rozwijającej się technologii AI: „AI nie zabierze nam pracy, pracę zabiorą nam Ci co go nie znają”

2. Michał Furmankiewicz – „Wykorzystanie AI i Gen AI w różnych branżach”

W dzisiejszym świecie technologii, sztuczna inteligencja (AI) i uczenie maszynowe(ML) stają się nieodłącznymi elementami rozwoju firm. Michał Furmankiewicz, znany z zaangażowania w projekty AI dla firm - wykorzystuje AI do transformacji biznesowej.

Jego projekty dotyczą nie tylko zastosowania AI i uczenia maszynowego w tradycyjnych sektorach, ale również inwestycji w nowe technologie, takie jak elastyczne rozwiązania dla firm czy platform. Firmy takie jak Elastic i Icertis pokazują, jak AI może usprawnić operacje biznesowe. Elastic, z pomocą swojego AI Assistant, oferuje lepszą obserwację i operacje bezpieczeństwa. Z kolei Icertis, wykorzystując ExploreAI, umożliwia firmom wykorzystanie generatywnej AI do zarządzania kontraktami, co przyspiesza procesy biznesowe i pomaga w podejmowaniu decyzji.

Jednym z najnowszych rozwiązań jest platforma Toogle AI, która umożliwia analizę i prognozowanie rynków kapitałowych. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych algorytmów uczenia maszynowego, Toogle AI pozwalana lepsze zrozumienie trendów rynkowych i podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych.

Podczas AI DEV DAY, Michał Furmankiewicz podkreślił również znaczenie analizy danych niestrukturalnych przez AI. Mimo że dane strukturalne są ważne, to analiza danych niestrukturalnych może przynieść jeszcze większe korzyści, ponieważ często zawierają one informacje, których nie jesteśmy w stanie zauważyć lub zinterpretować samodzielnie.

W trakcie prezentacji Furmankiewicza, publiczność zgłaszała pytania dotyczące bezpieczeństwa stosowanych rozwiązań. Michał wyjaśnił, że Microsoft Copilot, będący narzędziem wspomagającym pracę w wielu branżach, zapewnia zabezpieczenia klasy korporacyjnej i jest zgodny z przepisami, co daje użytkownikom pewność, że ich dane są bezpieczne. Michał odpowiedział na wszystkie wątpliwości, wyjaśniając, jakie kroki podejmowane są w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa danych i systemów.

3. SMB Team – Gdzie szukać wsparcia do projektów modernizacyjnych, SAAS Center Launch

Członkowie SMB Team połączyli swoje siły oraz wiedzę i zaprezentowali niezbędne informacje odnośnie wsparcia w projektach i modernizacjach SaaS. Uczestnicy sesji dowiedzieli się, gdzie szukać wsparcia, jak wykorzystać dostępne zasoby oraz jakie kroki podjąć, aby uczynić swoją organizację bardziej efektywną. Nieważne czy zajmujecie się zarządzaniem chmurą, jesteście programistami czy liderami biznesu poszukującymi sposobów na poprawę działalności i ofert - ta sesja zaoferowała praktyczne wskazówki oraz inspirujące spojrzenie na możliwości, jakie otwiera przed Wami SAAS Center.

Sesja SMB Team była pełna inspirujących przykładów i praktycznych porad, jak można wykorzystać chmurę Azure do rozwoju biznesu. To nie tylko kwestia przeniesienia danych, ale przede wszystkim wykorzystania nowych możliwości, które chmura oferuje, aby stać się bardziej innowacyjnym i odpornym na zmiany rynkowe.

4. Radosław Osiński – „Rozmawiaj ze swoimi danymi za pomocą Azure OpenAI” oraz „Github Copilot”

Na pierwszej prelekcji Radosław przybliżył potencjał Azure Open AI prezentując wiele praktycznych przykładów zastosowania. Działanie OpenAI z bazą SSMS, zapytania i tworzenie modelu, kontrolowanie API OpenAI, promptowanie oraz wiele, wiele więcej. Pomimo tych wielu przykładów potwierdzających poprawienie efektywności programistów dzięki pomocy AI, Radosław zwracał często uwagę na błędy, jakie pojawiały się w odpowiedziach od AI. Jednogłośnie z uczestnikami prelekcji potwierdzono fakt, że bez naszego ludzkiego zrozumienia problemu biznesowego, AI za nas tego nie zrobi. Na ten moment możemy traktować AI tylko jako pomoc w uzyskaniu konkretnych założeń – nie jako coś co wykona za nas „na ślepo” zadanie.

Druga prelekcja była jeszcze bardziej oparta na praktycznych zastosowaniach AI, ponieważ Radosław mówił na temat GitHub Copilot – narzędziu usprawniające mu pracę z kodem. Podczas działania z kodem i Copilotem, Radosław pokazywał jak lepiej precyzować pytania stosując przykłady zawierające dwuznaczność zapytań i brak zrozumienia biznesowego. Pojawiło się wiele dobrych i złych przykładów użycia AI, aby pokazać różnice i wykorzystać je, aby zwiększyć prawdopodobieństwo dobrej odpowiedzi od Copilota. Odpowiedni prompting, parametryzacja i atomizacja zapytań to klucz do efektywności w pracy z kodem z wykorzystaniem AI.

5. Tomasz Kopacz – „Semantic Kernel – jak to zintegrować z aplikacją”

Tomasz swoją charyzmatyczną osobowością i zdolnością do wzbudzania fascynacji już na samym początku prelekcji zachęcił uczestników do aktywnego brania udziału w konferencji. Przedstawił on Semantic Kernel i jego integracje z aplikacjami. Przykłady opierały się na wykorzystaniu API AI w przetwarzaniu i interpretowaniu danych, co otworzyło bramy na nowe możliwości.

Semantic Kernel pozwala na integracje LLM z własnymi danymi dzięki czemu umożliwia bezpieczne wykorzystanie AI do tworzenia własnych rozwiązań. Jako, że Tomasz Kopacz zajmuje się też wykorzystaniem AI w branży Health Care, często podawał odniesienia użycia AI do niesamowitych rozwiązań w branży medycznej.

Pokazał również promptowanie do DALL-E oraz różnice w odpowiedziach, zależnie od parametryzacji zapytania. Na koniec przedstawił koncept Microsoft HaxToolKit – narzędzia przeznaczonego do wsparcia w interakcji użytkowników z AI – ale tworzenie i wdrażanie AI w naszym codziennym życiu było nie tylko efektywne i dawało określone rezultaty, ale co najważniejsze było odpowiedzialne i bezpieczne.

6. Łukasz Kałużny – „Przewodnik po hostowaniu aplikacji w Azure: od teorii do praktyki”

Prelekcja ta była solidną dawką wiedzy, połączonymi teoretycznymi podstawami z praktycznymi poradami, które dały świetny pogląd na wykorzystanie chmury Azure we własnych projektach. Uczestnicy prelekcji dowiedzieli się, jak hostować aplikacje w chmurze, zapewniać im bezpieczeństwo, skalowalność i co najważniejsze -> niezawodność. Prezentacja skupiła się na prostocie procesu deploymentu aplikacji w chmurze Azure, podkreślając wygodę i elastyczność jaką daję Azure.

Poza proces deploymentu, Łukasz pokazał również ile możliwości daje nam chmura Azure, jeśli wykorzystamy ją w naszych rozwiązaniach. Dzięki korzystaniu z Azure, mamy dostęp do wielu innych zintegrowanych narzędzi, które mogą zrewolucjonizować działanie naszej aplikacji. Była to świetna prelekcja systematyzująca już posiada wiedzę o deploymencie oraz dająca pogląd na wiele nowych aspektów Azure, często nie wykorzystywanych przez inżynierów.

7. Urszula Oleszek oraz Krzysztof Polewiak – „Kilka kroków do uruchomienia własnej aplikacji w chmurze”

Krzysztof zaprezentował proces uruchomienia prostej aplikacji Pythonowej na platformie Azure od implementacja aż po deployment. Omówił kroki niezbędne do uruchomienia aplikacji w chmurze bez konieczności posiadania wcześniejszej wiedzy z tego zakresu.

Głównym narzędziem do tego celu było Azure App Service, jako prosta usługa do wdrażania aplikacji internetowych, serwisów API oraz innych usług w chmurze. Dodatkowo, jak Krzysztof wspomniał, nie programował nigdy wcześniej w Pythonie, więc podczas implementacji kodu aplikacji posiłkował się wsparciem Github Copilot.

Jak przedstawił na przykładzie, w budowaniu prostej aplikacji w języku Python, Github Copilot może być dobrym pomocnikiem, nawet dla osób które nigdy wcześniej nie programowały w tym języku -> generuje podpowiedzi na podstawie kontekstu, implementuje kod wykonujący konkretne predefiniowane zadania, dzięki temu ułatwia proces nauki i tworzenia aplikacji.

Dzięki prezentacji, uczestnicy zdobyli praktyczną wiedzę nie tylko o uruchamianiu aplikacji w chmurze ale również o korzystaniu z narzędzi AI jako wsparciu podczas tworzenia aplikacji.

Zamykającą sesją AI DEV DAY była prelekcja Urszuli Oleszek na temat konteneryzacji aplikacji, czyli jak pozwolić aplikacji na łatwe przenoszenia pomiędzy różnymi środowiskami oraz zapewnienie spójności jej działania. Urszula omówiła kroki niezbędne do przekształcenia aplikacji w gotowy do uruchomienia obraz kontenera. Omówiła również wykorzystanie GitHub Actions do budowania, testowania i wersjonowania aplikacji.

Poprzedni
Następny
Następny