Funkcjonalność kompensaty należności i zobowiązań dostawców oraz nabywców w systemie Microsoft Dynamics 365 Business Central

Opublikowany
25.9.2024
Funkcjonalność kompensaty należności i zobowiązań dostawców oraz nabywców w systemie Microsoft Dynamics 365 Business Central
W trakcie prowadzenia biznesu często zdarza się, że klient/nabywca jest jednocześnie naszym dostawcą. Aby uprościć rozliczenia i uniknąć zbędnych płatności, system Microsoft Dynamics 365 Business Central oferuje funkcję konsolidacji sald.
W praktyce oznacza to porównanie kwot należności i zobowiązań wobec danej firmy, a następnie ich skompensowanie tak, aby pozostała do zapłaty tylko różnica. Celem konsolidacji sald jest uproszczenie procesów finansowych, redukcja liczby transakcji oraz zmniejszenie kosztów operacyjnych, takich jak opłaty bankowe czy administracyjne.

Jak to wygląda w praktyce?

Załóżmy, że dostawca o numerze kartoteki 3000 i nabywca o tym samym numerze, to tak naprawdę jeden kontrahent, a my chcemy być nowoczesną firmą stawiającą na optymalizację naszych procesów. Dlatego stawiamy na nowe udogodnienie, które zmniejszy ilość wykonywanych transakcji z naszej strony.

Aby rozpocząć proces konsolidacji, w Business Central należy powiązać konto dostawcy z odpowiednim kontem nabywcy. Dzięki temu system będzie mógł porównywać salda obu stron.

1.      Wejdź na kartotekę nabywcy 3000 - Graphic Design Institute, a następnie ze wstążki wybierz kontakt

2.      Następnie wybierz Powiązane -> Kontakt -> Firma -> Rodzaje współpracy

3.      Jeśli istnieją rodzaje współpracy – usuń je.

4.      Analogicznie jak wcześniej wejdź na kartotekę, tym razem dostawcy 3000, a następnie ze wstążki wybierz Kontakt.

5.      Akcje -> Funkcje -> Połącz z istniejącym -> Nabywca

6.      Wskaż numer Nabywcy 3000. Od tej pory dwie kartoteki są połączone relacją.

7.      Porównajmy kartoteki dostawcy/nabywcy, gdzie były już wcześniej księgowane faktury zakupu i sprzedaży. Na obu kartotekach mamy pole Saldo jako dostawca/nabywca.

Kartoteka dostawcy:

Kartoteka nabywcy:

8.      Nadszedł moment rozliczenia się z kontrahentem, a więc przejdźmy z poziomu lupki do strony Dzienniki płatności. Następnie wybierz ze wstążki Przygotuj -> Rozliczenie wzajemnych sald nabywcy/dostawcy.

9.      Uzupełnij pola Numer dokumentu oraz Nr. Dostawcy. Zatwierdź przyciskiem OK.

10.      Automatycznie uzupełniły się wiersze dziennika płatności. Uzupełnij inne wymagane pola, które potrzebujesz do zaksięgowania dziennika.

11.     Kiedy wszystkie wymagane pola są uzupełnione, możesz zaksięgować wiersze dziennika płatności.

12.     Jeśli Tobie, tak jak i mi, wyświetlił się komunikat o braku zestawu wymiarów, kliknij Dodaj zestaw wymiarów po prawej stronie w kolumnie Zalecana akcja.

13.     Wróć do strony Dzienniki płatności i zaksięguj wiersze jeszcze raz.

14.     Mamy to! Wiersze zostały zaksięgowane. Przejdź do kartoteki nabywcy żeby zobaczyć, co się zmieniło.

Saldo (PLN) się wyzerowało, a Saldo (PLN) jako dostawca zmniejszyło się o kwotę, która wcześniej widniała jako saldo. Poniżej zestawienie wartości pól przed i po kompensacie należności/zobowiązań.

I to już wszystko w ramach dzisiejszego wpisu. Kompensata należności/zobowiązań w Business Central to zaledwie kilka kliknięć, dzięki którym zaoszczędzisz czas i pieniądze!

Zachęcam dośledzenia naszego bloga, aby być na bieżąco z możliwościami Business Central i jego aktualizacjami.
Poprzedni
Następny
Następny