W zarządzaniu magazynem przy użyciu systemów ERP istnieje wiele terminów, które czasami mogą być mylące. W przypadku Microsoft Dynamics 365 Business Central dwa z nich, które często są używane, to „Pobranie zapasu/Inventory Pick” i „Pobranie magazynowe/Warehouse Pick”.
Choć obie te praktyki dotyczą pobierania produktów z magazynu, mają pewne istotne różnice, które warto zrozumieć, aby w odpowiedni sposób używać tych funkcjonalności, które w znaczny sposób usprawniają zarządzanie magazynem.
Różnice
Zasadnicza różnica pomiędzy Pobraniem magazynowym, a Pobraniem zapasu jest taka, że Pobranie magazynowe oddziela proces pobrania zapasu od procesu jego wysyłki. W przeciwieństwie do Pobrania zapasu, w którym procesy są połączone. Z tego powodu Pobranie magazynowe jest bardziej zawansowaną procedurą magazynową, stosowaną w bardziej rozwiniętych systemach magazynowych.
Pobrania różnią się również ustawieniami jakie lokalizacja musi posiadać, aby z nich korzystać.
Dla Pobrania zapasów wymagane jest pobranie oraz obowiązkowy pojemnik.
Natomiast dla Pobrania magazynowego dodatkowo wymagane jest wydanie.
Możliwość zastosowania
Pobranie zapasu może być zastosowane na przykład, kiedy nie wykorzystuje się firmy spedycyjnej, tylko we własnym zakresie zajmuje się wysyłką towaru i nie ma wtedy potrzeby rozdzielania pobierania zapasu i jego wysyłki.
Natomiast Pobranie magazynowe przyda się wtedy, kiedy korzystamy z usług zewnętrznego spedytora i potrzebujmy dokumentu wysyłki.
Podsumowanie
W Microsoft Dynamics 365 Business Central różnice między Pobraniem zapasu, a pobraniem magazynowym mają wpływ na efektywność zarządzania magazynem. Wybór między tymi podejściami zależy od specyfiki działalności firmy i rodzaju obsługiwanych zamówień. Business Central umożliwia elastyczne dostosowywanie procesów magazynowych do indywidualnych potrzeb, co przyczynia się do optymalizacji operacji logistycznych.
Zachęcam do śledzenia naszego bloga w celu poznawania kolejnych przydatnych możliwości systemu Business Central.