Funkcjonalność zaksięgowanych wierszy dziennika głównego w Microsoft Dynamics 365 Business Central

Opublikowany
23.10.2024
Funkcjonalność zaksięgowanych wierszy dziennika głównego w Microsoft Dynamics 365 Business Central

Funkcjonalność zaksięgowanych wierszy dziennika głównego to przede wszystkim możliwość prowadzenia swego rodzaju archiwum PKów przygotowanych w dzienniku, przed księgowaniem. Taki archiwalny wiersz dziennika może być potem wykorzystany np. do generowania cyklicznych przeksięgowań (PK), czy łatwiejszej korekty już właśnie zaksięgowanego polecenia księgowania.  W dzisiejszym wpisie skupimy się na przykładzie, jak prowadzenie archiwum wierszy dziennika usprawnia dokonywanie korekt w zaksięgowanych PK.

Większość transakcji finansowych jest księgowana w księdze głównej za pośrednictwem dokumentów firmowych, takich jak faktury zakupu czy zamówienia sprzedaży. Istnieje również opcja przetwarzania działań, takich jak zakupy, czy płatności przy użyciu różnych dzienników dostępnych w Business Central.

Informacje wprowadzane w dzienniku są tymczasowe tzn. można je zmieniać po wprowadzeniu do dziennika. Podczas księgowania dziennika informacje są przenoszone do zapisów na kontach indywidualnych, gdzie nie można ich zmieniać.  

Kiedy w trakcie pracy z dziennikami zawierającymi wiele wierszy wystąpi problem, ważne jest, aby mieć łatwy sposób na skorygowanie błędów.  

Na kartotece Szablony dzienników głównych zaznaczamy pole wyboru Skopiowano do zaksięgowanych wierszy dziennika. Funkcja ta określa czy wiersze dziennika mają być kopiowane do zaksięgowanych wierszy dziennika dla wybranego szablonu dziennika – czyli być przechowywane w archiwum. Po zezwoleniu na kopiowanie dzienników głównych, w razie potrzeby można wyłączyć kopiowanie dla poszczególnych instancji.

Obraz zawierający tekst, linia, numer, CzcionkaOpis wygenerowany automatycznie

Na kartotece Zaksięgowany dziennik główny możemy odnaleźć kilka przydatnych funkcji, dzięki którym  system umożliwia wycofanie dzienników w celu skorygowania błędów.

Pierwsza  z nich to: Kopiuj wybrane wiersze do dziennika, która polega na kopiowaniu wybranych wierszy.

Aby skorzystać z tej funkcjonalności zaznaczmy jeden z zaksięgowanych dokumentów i wybieramy tę opcję. Pojawia się okno, w którym mamy kilka opcji do wyboru, gdzie możemy zmienić szablon dziennika, instancję, datę księgowania oraz numer dokumentu.

Jeśli chcemy wycofać transakcję zaznaczamy opcję Odwróć znak, a wtedy transakcja ta zostanie zaksięgowana po odpowiedniej stronie: debetowej lub kredytowej.

Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, oprogramowanie, wyświetlaczOpis wygenerowany automatycznie

Kolejną funkcją jest Kopiuj rejestr K/G do dziennika, która kopiuje wszystkie wiersze należące do tego samego rejestru K/G, zatem jeśli mamy zaksięgowane transakcje na nr konta np. 403 200 o dwóch różnych numerach dokumentu to system skopiuje wszystkie zaksięgowane wiersze do wybranego dziennika.  

Obraz zawierający tekst, numer, zrzut ekranu, liniaOpis wygenerowany automatycznie

Podsumowując, akcje te umożliwiają tworzenie kopii wiersza lub instancji dziennika głównego oraz określenie:

  • dziennika, do którego zostaną skopiowane wiersze
  • czy zapisy mają mieć znaki przeciwne (arkusz wycofywania)
  • różną datę księgowania lub numer dokumentu

System Business Central umożliwia także wycofanie transakcji z poziomu Zapisów księgi głównej, która pozwala na zastosowanie tzw. storna czerwonego.

Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, numer, liniaOpis wygenerowany automatycznie

To już wszystko w ramach dzisiejszego wpisu. Utworzenie wyceny bilansowej w Business Central to zaledwie kilka kliknięć, dzięki którym użytkownik zaoszczędzi czas i pieniądze!

Zachęcam do śledzenia naszego bloga, aby być na bieżąco z możliwościami Business Central i jego aktualizacjami.

Poprzedni
Następny
Następny