JPK _PD (Jednolity Plik Kontrolny w Podatkach Dochodowych) - czym jest, kogo dotyczy - poradnik

Opublikowany
13.10.2024
JPK _PD (Jednolity Plik Kontrolny w Podatkach Dochodowych) - czym jest, kogo dotyczy - poradnik
W dobie cyfryzacji i coraz większych wymagań dotyczących raportowania, Jednolity Plik Kontrolny (JPK) staje się nieodłącznym elementem funkcjonowania firm w Polsce.

JPK_PD, czyli Jednolity Plik Kontrolny dla podatku dochodowego, to dokument, który ma na celu uproszczenie procesów podatkowych oraz zwiększenie transparentności w obszarze finansów. Jako firma wdrożeniowa mamy świadomość, jak kluczowe jest efektywne wprowadzenie tego rozwiązania, dlatego przybliżymy Państwu, jak się do tego przygotować, aby proces ten przebiegł bezproblemowo.

Czym jest JPK_PD?

JPK_PD to nowa struktura raportowania, która wprowadza obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych wyłącznie w formie elektronicznej. Podatnicy będą zobligowani do przesyłania uporządkowanych danych razem z rocznym zeznaniem podatkowym, bez wcześniejszego wezwania od urzędów skarbowych.

Nowe regulacje obejmują w pierwszej kolejności największe jednostki oraz przesyłanie poniższych raportów tzw. JPK_CIT w formacie XML:
  • JPK_KR_PD – dotyczący ksiąg rachunkowych oraz rozliczenia podatku dochodowego, który jest rozszerzoną wersją dotychczas obowiązującego JPK_KR,
  • JPK_ST_KR – zawierający dane o środkach trwałych oraz wartościach niematerialnych i prawnych.
Struktura jednolitego pliku kontrolnego JPK_KR_PD

Kogo będzie dotyczyć JPK_PD?

Zgodnie z wprowadzonymi przepisami, obowiązek przesyłania rocznego rozliczenia podatkowego JPK_PD, będzie wprowadzany stopniowo, według następującego harmonogramu:

Dla lat podatkowych rozpoczynających się po:
  • 31 grudnia 2024 r. – do przesyłania JPK_PD będą zobowiązani podatnicy, którzy w poprzednim roku podatkowym lub roku obrotowym osiągnęli przychody     przekraczające 50 mln euro, a także podatkowe grupy kapitałowe.
  • 31 grudnia 2025 r. – obowiązek przesyłania JPK_PD, będzie dotyczył również podatników CIT i PIT, zobowiązanych do przesyłania ewidencji JPK_VAT.
  • 31 grudnia 2026 r. – obowiązek obejmował pozostałych podatników

 

O co należy uzupełnić księgi podatkowe?

Zgodnie z informacjami zawartymi w Rozporządzeniu, aby poprawnie zaraportować dane podatkowe w JPK_PD, podatnicy będą zobowiązaniu uzupełnić swoje księgi podatkowe o następujące informacje:

  • dane identyfikacyjne kontrahenta podatnika m. in. NIP, jeżeli kontrahent nie jest osobą fizyczną,
  • numer identyfikujący fakturę oraz fakturę korygującą w Krajowym Systemie e-Faktur,
  • znaczniki identyfikujące konta rachunkowe – zgodnie z słownikami zawartymi w treści rozporządzenia (znaczniki S_12_1 iS_12_2)
  • dane dotyczące potwierdzenie nabycia, wytworzenia lub wykreślenia danego środka trwałego z ewidencji bądź wartości niematerialnej i prawnej m.in. rodzaj dowodu potwierdzającego powyższe operacje
  • wysokość oraz rodzaj dochodu podlegającego opodatkowaniu - dotyczy podatników opodatkowanych ryczałtem od dochodów spółek
  • wysokość, rodzaj oraz typ różnicy między wynikami bilansowym a podatkowym

Dodatkowo, w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, określono obowiązek wyodrębnienia poszczególnych zapisów z zapisów Księgi Głównej poprzez przypisania odpowiednich znaczników PD. Dotyczą one katalogu wyłączeń z kosztów i przychodów, który może przysporzyć wiele problemów, a także konieczność dostosowywania planu kont. 

Wyzwania dla podatników związane z JPK_PD 

Przygotowanie firmy do wprowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego dla podatku dochodowego(JPK_PD) to istotny proces, który wymaga starannego planowania i organizacji. Aby skutecznie wdrożyć ten nowy obowiązek, warto podjąć kilka kluczowych kroków.

  • Przeprowadzić audyt obecnych systemów oraz procesów księgowych
  • Przeprowadzić analizę poprawności oraz jakości przekazywanych danych, a także politykę rachunkowości firmy np. z doradcą podatkowym;
  • Zorganizować szkolenia dla pracowników z zakresu nowych wymagań sprawozdawczych,
  • Monitorować zmiany w przepisach;
  • Współpracować z firmą wdrożeniową w zakresie konfiguracji systemu do celów raportowania JPK_KR_PD oraz JPK_ST_KR;
  • Aktywnie uczestniczyć w procesie testowania funkcjonalności, co da gwarancję na bezbłędne raportowanie oraz wysyłkę pliku do MF na czas.

Podsumowanie

Przygotowanie firmy na wdrożenie JPK_PD to proces, który wymaga odpowiedniego planowania, organizacji i zaangażowania zespołu. Poprzez audyt systemów, szkolenia, porządkowanie danych oraz wprowadzenie procedur kontrolnych możesz zminimalizować ryzyko problemów z urzędami skarbowymi. Dobrze przemyślane wdrożenie pozwoli Twojej firmie skutecznie dostosować się do nowych regulacji i skorzystać z zalet cyfryzacji w obszarze księgowości.

Wobec powyższego wyzwania, zespół Intersys jako partner wdrożeniowy D365 Business Central, jest odpowiednio przygotowany na wdrożenie nowych funkcjonalności, które umożliwią pierwszym podmiotom uzupełnianie danych wymaganych do raportu JPK_CIT oraz przesyłanie tego JPK do bramki Ministerstwa Finansów.

Przeprowadzimy skuteczną analizę wymagań i potrzeb w stosunku do koniecznych zmian, szczególnie w zakresie planu kont. Pomożemy i przeprowadzimy przez skuteczną implementację znaczników do planu kont. W ramach wdrożenia również wprowadzimy odpowiednią konfigurację niezbędną do całego procesu. Dzięki właściwemu przygotowaniu systemu do wymagań narzucanych przez przepisy podatkowe, dostosowanie się do zmian będzie łatwiejsze.

Poprzedni
Następny
Następny