Kolejka zleceń w Business Central

Opublikowany
10.9.2024
Kolejka zleceń w Business Central

W dzisiejszym wpisie skupimy się na funkcjonalności jaką jest kolejka zleceń w Business Central - to potężne narzędzie, które umożliwia automatyzację kluczowych procesów biznesowych, zapewniając ciągłość działania, oszczędność czasu i zwiększoną efektywność operacyjną. Dzięki jej wszechstronności firmy mogą łatwo zarządzać zadaniami w sposób automatyczny.

Kolejki zleceń w Business pozwalają użytkownikom na planowanie i uruchamianie, w sposób cykliczny lub pojedynczy, określonych raportów, jednostek kodu, ale również umożliwiają zaksięgowanie wielu dokumentów równocześnie w tle.

Strona Zapisy kolejki zleceń wyświetla listę wszystkich istniejących zleceń.  

Jeśli nowy zapis kolejki zleceń zostanie dodany do harmonogramu, należy określić informacje na temat typu obiektu, który ma zostać uruchomiony, na przykład raport lub jednostka kodu, nazwę i identyfikator obiektu. Można również dodać parametry, aby określić zachowanie zapisu kolejki zadań. Na przykład, można dodać parametr, który pozwala na wysyłanie tylko zamówień sprzedaży. Brak uprawnień pozwalających na uruchomienie danego raportu lub jednostki kodu spowoduje zwrócenie błędu po uruchomieniu kolejki zleceń.

Po skonfigurowaniu i uruchomieniu kolejek zleceń, stan może się zmieniać w każdym z cyklicznych okresów:

Jeśli zlecenie nie jest zleceniem cyklicznym i zostało pomyślnie ukończone, zostaje usunięte z listy zapisów kolejki zleceń. Jeśli jest zleceniem cyklicznym, pole Najwcześniejsza godzina początkowa zostaje skorygowane, aby wyświetlać następną godzinę oczekiwanego wykonania zlecenia.

Przykład zastosowania:

Załóżmy, że pracujemy na wielu walutach i nie chcemy codziennie aktualizować ich kursów ręcznie, spędzając na tym mnóstwo czasu. Aby zaoszczędzić cenne minuty wystarczy ustawić kolejkę zleceń a wtedy kursy wymiany walut będą aktualizowały się automatycznie codziennie o tej samej godzinie.  

  1. Przejdźmy zatem na stronę Waluty a następnie na Usługa kursów wymiany lub bezpośrednio z lupki Usługi kursów wymiany walut.
  1. +Nowy
  1. Należy uzupełnić Kod oraz Opis usługi.
  1. następnie w zakładce serwis trzeba podać Adres URL usługi, czyli API udostępnione przez NPB, które pozwoli nam zaczytać dane do systemu.

Adres URL usługi: http://api.nbp.pl/api/exchangerates/tables/A?format=xml

5. Poniżej widzimy mapowanie pola, to tutaj ustalamy sposób i warunki jak mają zostać zaczytane dane do BC. Uzupełnij kolumnę źródło w następujący sposób:

  1. Ponieważ tabela kursu wymiany walut publikowana przez NBP obowiązuje od dnia następującego po dacie określonej w tabeli w polu Data początku obowiązywania, konieczne jest ustawienie reguły transformacji obsługującej tę różnicę czasową.
  1. Jeśli wszystko już zostało ustawione można włączyć usługę.
  1. Z poziomu kartoteki zapisów kolejki zleceń możemy ustawić warunki jak ma ona działać. W zakładce ogólne wybieramy, czy ma to być jednostka kodu czy raport oraz identyfikator obiektu, który ma zostać uruchomiony.

Zaczyta się automatycznie identyfikator użytkownika, który tworzy kolejkę.  

Następnie możemy wskazać maksymalną liczbę prób uruchomienia, to pole określa, ile razy zadanie kolejki zleceń powinno zostać ponownie uruchomione, po tym jak nie powiedzie się uruchomienie kolejki zleceń. Jest to użyteczne, podczas sytuacji w których zadanie może nie reagować, np. w sytuacjach, gdy jest zależne od zewnętrznego zasobu, który nie jest zawsze dostępny. W kolejnym polu określamy, ile sekund należy czekać przed uruchomieniem tego zadania z kolejki zleceń w przypadku niepowodzenia. Możemy zauważyć, kiedy ostatnio kolejka była w stanie gotowości, ustalić najwcześniejszą datę i godzinę rozpoczęcia, datę i godzinę wygaśnięcia oraz limit czasu, który określa maksymalny czas uruchomienia zapisu kolejki zleceń oraz oczywiście stan kolejki.  

  1. Poniżej w zakładce cykl ustalamy dni w które ma być uruchamiana kolejka zleceń oraz godzina. My chcemy, aby dane zaczytywały się codziennie o godzinie 16:00:00, liczba minut między uruchomieniami wynosi 1440 co w przeliczeniu oznacza 24 godziny.  
  1. Okres limitu czasu nieaktywności - określa liczbę minut wymaganą przed automatycznym ponownym uruchomieniem my ustawimy 5 minut.

11. Gdy mamy już wszystko należy ustawić stan jako gotowe. Od tego momentu codziennie o wskazanej godzinie będą się automatycznie aktualizowały kursy walut.

12. Aby zobaczyć dokładne zapisy dotyczące kolejek można wejść na Zapisy dziennika kolejki zleceń.

  1. Na Zapisach dziennika kolejki zleceń zobaczymy informacje takie jak: stan uruchomionej operacji, osobę, która ją uruchomiła opis, typ obiektu do uruchomienia, identyfikator obiektu do uruchomienia, datę rozpoczęcia i czas trwania oraz komunikat o błędzie.

Podsumowując, kolejka zleceń w Business Central to nieocenione narzędzie w rękach każdej firmy, która chce zoptymalizować swoje operacje, zaoszczędzić czas i zmniejszyć ryzyko błędów. Dzięki zaawansowanej automatyzacji, elastyczności i możliwości integracji z innymi systemami zadowala nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Poprzedni
Następny
Następny