Dynamics NAV 2018 vs Dynamics 365 Business Central

Opublikowany
29.3.2019
Dynamics NAV 2018 vs Dynamics 365 Business Central
Opublikuj
Chcesz wiedzieć więcej?
Napisz do nas

Microsoft Dynamics 365 Business Central (system ERP – Dynamics NAV) to kompleksowe rozwiązanie zwiększające efektywność zarządzania przedsiębiorstwem. Jest w pełni intuicyjne, łatwe w obsłudze oraz szybkie do wdrożenia. Łączy w sobie wszystkie obszary funkcjonowania organizacji i pozwala podejmować bardziej przemyślane decyzje biznesowe.

System Microsoft Dynamics NAV zmienił markę w 2018 r. Został włączony do rodziny produktów Microsoft Dynamics 365. Rebranding ma na celu stworzenie spójnego wizerunku aplikacji biznesowych firmy Microsoft. Dynamics 365 Business Central zawiera wiele standardowych funkcji, które otrzymujemy od Dynamics NAV, natomiast zauważyć można pewne różnice, które po krótce zostały opisane poniżej.

Dynamics NAV 2018 / D365 Business Central On-Premises i D365 Business Central Online posiadają aplikację mobilną, natywną integrację z innymi produktami Microsoft oraz te same główne moduły:
• Zarządzanie finansami
• Środki trwałe
• Zarządzanie sprzedażą i usługami
• Marketing
• Zarządzanie łańcuchem dostaw
• Zarządzanie projektami
• Analiza i raportowanie
• Zarządzanie produkcją

Ponadto Dynamics 365 Business Central w edycji Online ma dostęp do informacji i prognoz AI takich jak:
• Przewidywanie opóźnionych płatności
• Prognozowanie przepływów finansowych
• Dostępność środków pieniężnych
• Rentowność sprzedaży
• Dochód netto
• Wielkość zasobów
• Zaległe faktury
• Faktury należne
• Płatności należne lub zaległe od dostawcy
• Saldo klienta

D365 Business Central jako jedyny system posiada Telemetry, czyli wbudowane narzędzie do sprawdzania kodu partnera. Zarówno Dynamics NAV jak i Dynamics 365 BC dysponują platformą Intelligent Cloud, co daje możliwość wykorzystania prognoz AI w rozwiązaniach lokalnych. Mówiąc o zgodnościach z lokalnym prawem, Microsoft lub jego partnerzy lokalni przygotowują dodatek lokalizacyjny w każdym kraju, dzięki któremu NAV jest zgodny przepisami podatkowymi. Business Central działa tak samo jak w przypadku NAV, ale na dzień dzisiejszy dodatki do lokalizacji są gotowe tylko dla kilku krajów. Ponadto dodatki mogą być sprzedawane tylko za pośrednictwem AppStore.

Microsoft Dynamics NAV posiada licencje wieczyste lub subskrypcyjne dla jednoczesnych lub nazwanych użytkowników w kanale licencyjnym DPL. Business Central On-Premises dysponuje licencjami wieczystymi oraz subskrypcyjnymi natomiast tylko dla nazwanych użytkowników, w takich kanałach licencyjnych jak DPL i CSP. Istnieją specjalne scenariusze i ceny dla klientów przechodzących z NAV do Business Central On-Premises lub Online (dostępne do 30 czerwca 2021). Dynamics 365 Business Central Online posiada licencje tylko subskrypcyjne, wyłącznie dla nazwanych użytkowników w kanale licencyjnym CSP.

Analizując posiadanie praw do podwójnego wykorzystania, tylko D356 Business Central zapewnia możliwość wdrożenia lokalnego lub online w ramach licencji subskrypcyjnej, wersja Online systemu NAV nie istnieje. NAV oraz BC w wersji lokalnej i online prezentują API, które umożliwia integrację z innymi usługami. W interfejsie użytkownika, NAV agreguje dane podczas pracy, umożliwiając użytkownikowi wykonywanie mniejszej liczby kliknięć myszą, uzupełniając bieżące dane. System Business Central Online ma nowoczesny interfejs UI, podczas gdy NAV i BC On-Premises posiadają dodatkowy interfejs Classic RTD. Dysponują także dostępem do klienta www lub komputera stacjonarnego, natomiast w przypadku BC Online dostęp jest możliwy tylko przez klienta www.

Oba systemy są napisane w języku programowania AL, natomiast NAV i BC On-Premises także w języku CSide. Kiedy mówimy o aktualizacjach z poprzedniej wersji systemu, NAV 2013 – jest łatwy do migracji, ale w przypadku starszych, niż NAV 2013 zazwyczaj konieczne jest ponowne uaktualnienie. Dalsze wysiłki związane z aktualizacją wymagają całkowitego przepisania z CSide na język AL. W wersji BC On-Premises migracja ze starszej wersji (i następujących po niej uaktualnień) zależy od używanego języka programowania. W CSide wygląda jak NAV, w AL jak w BC Online. Internetowy system BC w migracji wymaga ponownego wdrożenia lub uaktualnienia poprzez przepisanie kodów z CSide na AL. Microsoft będzie obsługiwał Dynamics NAV do 10.01.2023, a Dynamics 365 Business Central do 14.10.2025.

Business Central posiada takie same funkcjonalności jak NAV 2018 (plus kilka prognoz związanych z AI), ale różni się od niego wizualnie. Produkt wprowadza nowe podejście do rozwoju systemu ERP wraz z nowym językiem programowania AL (historycznie taka zmiana była wprowadzana raz na 10 lat). Dynamics 365 BC uznawana jest jako idealna ścieżka do uczynienia systemu Microsoft ERP bardziej przystępnym i najbardziej zaawansowanym systemem ERP dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz firm międzynarodowych. Model licencjonowania został zunifikowany z modelami licencjonowania Dynamics 365 i różni się znacznie od NAV.

Dynamics NAV 2018 stał się Dynamics 365 Business Central On-Premises, dzięki temu rozwiązaniu dołączy do wszystkich innych produktów z rodziny Microsoft Dynamics 365, zapewniając lepszą spójność i wydajność. Dynamics NAV nie zmienił się z dnia na dzień: rozwiązania zachowują te same podstawowe aplikacje i funkcje. Formuła umożliwia płynne przejście do nowego i potężnego świata jakim jest One Microsoft.

Poprzedni
Następny
Następny