Współcześnie pracownicy każdej firmy realizują bardzo dużo różnych działań. Zdarzają się takie, które każdego dnia trzeba powtarzać z tą samą jakością, na tym samym poziomie koncentracji. A co w przypadku, jeśli są to zadania nużące, niewdzięczne zajęcia, których nikt za nas nie jest w stanie zrobić lub tylko my jesteśmy za nie odpowiedzialni? A oprócz powyższych istnieją jeszcze ważniejsze zadania operacyjne, które wymagają większego zaangażowania, niż prace codzienne. Odpowiedzią na tego typu problemy jest usługa Microsoft Flow, która pozwala automatyzować pracę w intuicyjny i prosty sposób.
Łączniki
Bycie wielozadaniowym i jednocześnie wydajnym bez dużego nakładu pracy to coś, do czego dąży świat i każdy z nas, ponieważ współcześnie stawiamy na komfort i efektywność rozwiązań. Na co dzień wykorzystujemy różne usługi chmurowe, aby móc pracować zdalnie z domu czy w podróży. Microsoft Flow wpisuje się w ten trend, wyposażając użytkowników w liczne łączniki. Pozwalają one połączyć wykorzystywane przez nas usługi i aplikacje w jedną sieć. Najpopularniejsze konektory to:
- Office 365 Outlook,
- OneDrive dla firm,
- SharePoint,
- Twitter,
- Notifications,
- RSS,
- Outlook.com.
Na stronie każdego łącznika znajdują się podstawowe informacje, w jakich sytuacjach jest on wykorzystywany i na co wpływa. Kolejno znajdują się sugerowane szablony oraz wyzwalacze, jak i akcje łącznika. Każdy z nich można wykonać zarówno z poziomu aplikacji mobilnej, jak i z laptopów.
Szablony i przepływy
Łączniki aktywować można na kilka sposobów. Pierwszy polega na wybraniu z obszaru łączników dowolnego z nich, a następnie wykorzystaniu jednego z sugerowanych szablonów. Wskazany szablon należy uzupełnić o odpowiednie pola. Działanie to nie wymaga znajomości żadnego języka programowania.
Kolejnym sposobem jest użycie przeglądarki szablonów, w której mieszczą się już gotowe przepływy pomiędzy różnymi aplikacjami. W tym wypadku wystarczy tylko w polu wyszukiwarki wpisać interesującą nas aplikację, a następnie znaleźć odpowiedni przepływ.
Istnieje jeszcze trzecia droga tworzenia przepływów w MS Flow, mianowicie można je wykonać na własną rękę. W zakładce „Utwórz” znajdują się trzy opcje do tego celu, są to:
- Zautomatyzowany przepływ – wyzwalany przez wyznaczone zdarzenie.
- Przepływ błyskawiczny – wyzwalany ręcznie zgodnie z potrzebami.
- Zaplanowany przepływ – Ty wybierasz kiedy i jak często jest uruchamiany.
Dla prezesów
Prezes w firmie ma bardzo dużo obowiązków m.in. jest osobą odpowiedzialną za zarządzanie zasobami ludzkimi, informacyjnymi, a także za reprezentowanie firmy na spotkaniach biznesowych dotyczących bezpośrednio interesów organizacji. Praca na tego typu stanowisku wymaga dużej mobilności i jednoczesnej responsywności.
MS Flow dostarcza możliwość otrzymywania na urządzenia przenośne powiadomień, informacji, a także udostępnia narzędzie do podejmowania decyzji w ramach pytań otwartych i zamkniętych np. dotyczących akceptacji jakiegoś spotkania.
Ustalając przepływ na przycisk możemy:
- Przesyłać pliki z poziomu telefonu prosto do wybranego folderu w usłudze chmurowej,
- otrzymywać powiadomienia typu „push”, gdy otrzymany wiadomość e-mail od bardzo ważnego klienta,
- przesyłać żądanie dotyczące podróży do zatwierdzenia,
- uzyskiwać podpisy dla wybranego pliku programu SharePoint,
- wysyłać obraz podsumowania spotkania,
- i wiele innych.
Dla pracownika
Każdy z pracowników chce mieć dobry kontakt z szefem i w tym celu stara się budować z nim partnerską relację. Aby ją wspomóc, warto ustawić sobie kilka dodatkowych alertów, aby zachować szybką wymianę informacji ze swoim przełożonym nawet podczas natłoku obowiązków i maili z różnych źródeł. Z pomocą w tym zakresie mogą przyjść następujące przepływy:
- Otrzymywanie powiadomień typu „push” po otrzymaniu wiadomości e-mail od szefa,
- otrzymywanie wiadomości tekstowych po odebraniu wiadomości e-mail od menedżera,
- odbieranie powiadomień o negatywnych wiadomościach e-mail od szefa,
- otrzymywanie wiadomości SMS po otrzymaniu wiadomości e-mail od szefa,
- powiadamianie menedżera o chorobie, naciskając jeden dedykowany przycisk.
Dla jednych i drugich
Oczywiście istnieją również łączniki, które pomogą obydwu stronom w codziennych czynnościach. Z uwagi na to, że w pracy czas to pieniądz, wartościowymi łącznikami dla wszystkich będą następujące:
- Dodawanie zadań do listy ”to do” w momencie oflagowania maila,
- sprawdzanie aktualnej prognozy pogody dla swojej bieżącej lokalizacji,
- rozpoznawanie tekstu na obrazie (OCR) i wysyłanie go do siebie w wiadomości e-mail.
Jak widać, Microsoft Flow to rozbudowane narzędzie, które każdemu ma wiele do zaoferowania, niezależnie od jego miejsca w hierarchii służbowej. Jest ono odpowiednie dla każdego i proste w użyciu. Bardzo duża liczba łączników i szablonów pozwala na zautomatyzowanie większości codziennych czynności pozwalając zaoszczędzić czas i stać się przy tym jeszcze bardziej mobilnym.