23 czerwca bieżącego roku odbyła się dedykowany na region polski konferencja Microsoft Tech Talks Summit 2020, która w związku z obecną sytuacja z COVID-19 ponownie odbyła się w trybie online. Wydarzenie dotyczyło nowości w obrębie technologii Microsoft, które dedykowane było wszystkim zarządzającym w firmach, jak również profesjonalistom IT i Developerom.
Dla wszystkich uczestników zostało przygotowane wirtualne lobby, w ramach którego można było przemieszczać się na odpowiednie bloki tematyczne, jak na prawdziwej konferencji.
W tym roku konferencja podzielona została na kilka obszarów:
- Dynamics 365 – w tym m. in. Sesja Kamila Kubiczka i Pawła Brudnego – Od zgłoszenia wadliwego produktu po naprawę na linii produkcyjnej czyli Dynamics 365 Customer Service wraz z Field Service.
- Azure – w tym m. in sesja Bartłomieja Graczyka i Pawła Potasińskiego – Jak sztuczna inteligencja pomaga zostać mistrzem analizy danych w PowerBI.
- Microsoft 365 – w tym m. in sesja Tomasz Onyszko – Office 365 Security DIY.
- Project – w tym m. in sesja Maciej Wrzód – Razem raźniej: Nowy Project i Microsoft Teams. Nowe możliwości pracy dla Project Managerów.
- Strefa Partnerska Expo – dedykowane stoiska z cyfrowymi materiałami od Partnerów wydarzenia: PwC, Accenture, Cloud by Asseco, DXC Technology, T-Systems, KPMG.
- Sesje Keynote.
O poszczególnych, wybranych elementach danej strefy opowiemy poniżej.
W zakresie sesji Keynote została ona podzielona na kilka wystąpień prelegentów, którzy wprowadzili uczestnika w idee konferencji, której celem było zgromadzenie tysięcy uczestników zainteresowanych pozyskaniem, jak i poszerzeniem swojej wiedzy technologicznej, rozwoju cyfrowych umiejętności oraz przede wszystkim weryfikacji, jak dzisiejsza dostępna technologia może dostarczyć innowacje i przyśpieszyć rozwój danego biznesu, w zakresie skali i szybkości działania w tych trudnych czasach, w jakich się obecnie znajdujemy.
- Keynote – główne sesję otwierające poprowadzili:
- Mark Loughran – General Manager, Microsoft Poland,
- Jean-Philippe Courtois – EVP and President, Microsoft Global Sales, Marketing & Operations,
- Philippe Rogge – President, Microsoft Central & Eastern Europe,
- Martin Reeves – Chairman, BCG Henderson Institute (BHI) Managing Director and Senior Partner,
- Lars Faeste – Managing Director and Senior Partner, BCG,
- Peter Weinberg – Global Lead, B2B Institute LinkedIn.
Otwierając konferencje MS Tech Talks Summit, Mark Loughran natychmiastowo podkreślił, jak istotna jest decyzja MS o inwestycji technologicznej w obszarze Polski, jak również przywołał słowa Satya Nadella (Microsoft CEO) o znaczeniu roli Developerów w obecnej zmianie w podejściu do pracy i życia. O tym, jak duży krok został poczyniony w zakresie cyfrowym na przestrzeni tych ostatnich miesięcy.
Dyrektor Generalny Microsoft Polska nakreślił również kierunek i cel tworzenia, rozszerzania i utrzymywania całego ekosystemu aplikacji biznesowych z rodziny Dynamics 365, Microsoft 365 oraz Power Platform. W tym miejscu od razu nasuwają się odniesienia do konferencji Microsoft Business Applications Virtual Launch Event, która miała miejsce początkiem kwietnia tego roku. W ramach tego wydarzenia James Philipps (President, MS Business Applications Group) omawiał zakres działań związanych z pierwszą falą aktualizacji dla ekosystemu aplikacji Dynamics 365 i Power Platform na rok 2020. Możesz o tym przeczytać tutaj.
Microsoft po raz kolejny podkreślił, że jest w pełni skoncentrowany na produktach biznesowych, które są fundamentalnie spozycjonowane w ekosystemie rozwiązań chmurowych producenta. O tym ekosystemie, dla którego słońcem jest Microsoft Azure i innych elementach układu, na które oddziałuje możesz przeczytać tutaj.
Skuteczna analiza danych z Power BI
Podczas wirtualnej konferencji Tech Talks Summit, nie zabrakło oczywiście informacji na temat Power Platform. Jest to platforma low code/no code, która pozwala na tworzenia efektywnych rozwiązań biznesowych. W jej skład wchodzą 4 narzędzia: Power Apps, Power BI, Power Automate, Power Virtual Agents. Skupmy się teraz na prezentacji Power BI jako nowoczesnego narzędzia wspomagającego analizę danych.
Power BI to nowoczesna platforma raportowa. Poprzez integrację z wieloma usługami zapewnia organizacjom podgląd na prowadzoną działalność z różnych perspektyw. Dzięki temu, każda decyzja biznesowa może być podejmowana świadomie, w oparciu o wiarygodne wskaźniki.
Zaawansowana analiza danych na wyciągnięcie ręki.
Power BI wykorzystuje szereg mechanizmów ułatwiających automatyczną analizę. Integracja z Azure Synapse Analitics umożliwia przetwarzanie dużych zbiorów danych, zaawansowane analizy, tworzenie raportów i warstw prezentacji w jednym miejscu.
Integracja z usługami
Power BI zapewnia dostęp do najświeższych danych w każdym miejscu. Utworzone raporty mogą być wyświetlane na urządzeniach mobilnych, osadzane w już działających aplikacjach czy zintegrowane z pozostałymi usługami Microsoft 365 lub Dynamics 365. Mogą być wyeksportowane do Power Pointa, osadzane na konkretnych kanałach w MS Teams lub na witrynie SharePoint. Natomiast w raportach możemy zagnieżdżać aplikacje Power Apps, dzięki czemu z poziomu wizualizacji możemy uruchamiać różne akcje np. wysyłać powiadomienia.
Zwiększona została również integracja z MS Excel, która działa w dwie strony. Z MS Excel pobieramy tabele z danymi, na podstawie których tworzymy odpowiednie miary i budujemy wizualizacje. Natomiast modele danych, które utworzono w Power BI możemy wykorzystywać w MS Excel do tworzenia np. tabel przestawnych.
Zarządzanie artefaktami w Power BI
Deployment pipelines bardzo upraszcza i usprawnia proces zarządzania zawartością w usłudze Power BI. Jest to narzędzie zapewniające mechanizm porównywania i wdrażania zmian pomiędzy poszczególnymi środowiskami czy wersjami raportów.
W połączeniu z linage view (tzw. widokiem pochodzenia, którysystematyzuje przepływ danych od źródeł poprzez modele do raportów i dashboardów) zapewniają skuteczne prowadzenie spójnej dokumentacji raportów.”.
Bezpieczeństwo danych
Certyfikowane zestawy danych dają pewność, że dane są wiarygodne, a utworzone na ich podstawie raporty spełniają wszelkie wymogi organizacji pod kątem poprawności kalkulacji.
Power BI zapewnia bezpieczeństwo przed wyciekiem danych w niepowołane ręce. Jeśli urządzenie nie będzie spełniało wymogów bezpieczeństwa organizacji, nie będzie można eksportować danych. Z kolei, po ustawieniu odpowiedniej wrażliwości zestawu danych, dane wyeksportowane do Excel nadal będą szyfrowane i tylko uprawnione osoby będą miały do nich dostęp.
Power BI jest skutecznym narzędziem do analizy danych. Jego efektywność wzrasta jeszcze bardziej, gdy zintegrujemy go z pozostałymi produktami z rodziny Power Platform. Tworzone rozwiązania zapewniają dużą elastyczność i szybko dopasowują się do zmiennych potrzeb organizacji.
Integracji Microsoft 365 i AI z Power Platform
Na Tech Talks Summit zaprezentowano wiele nowych technologicznych rozwiązań w czterech obszarach tematycznych. Do tych obszarów należą:
- Microsoft 365 (dawniej Office 365),
- Azure,
- Dynamics 365,
- Project.
Na łamach tejże konferencji bardzo mocno podkreślano udział rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję oraz uczenie maszynowe w Power Platform.
Każde narzędzie z zakresu Power Platform może być dodatkowo wspierane przez AI Builder, wykorzystuje wiele konektorów danych, z czego dane mogą być gromadzone w Common Data Service.
Czego się dowiedzieliśmy w ramach MS 365?
Zapowiadana na MBAS 2020 integracja Microsoft Teams z Power Platform została urzeczywistniona. Od dziś już możemy dodawać zakładki zawierające raporty Power BI. Jednakże funkcjonalność tej integracji nie kończy się tylko na oglądaniu raportów w MS Teams. Zagnieżdżone produkty, narzędzia do analizy danych, członkowie zespołów i kanałów mogą wspólnie eksplorować i komentować, co pozwoli uzyskać wiedzę na temat danych i zapisać ją w zakładce Wiki lub OneNote dostępnym również z MS Teams. W komunikatorze MS możemy umieszczać całe raporty, bądź pojedyncze wizualizacje pochodzące z Power BI Online. Po umieszczeniu raportu mamy możliwość przejścia do usługi raportowania z poziomu MS Teams. Zaś udostępnienie wizualizacji w ramach kanału dystrybuuje nam link do raportu, z którego się wywodzi oraz informacje o nim.
MS Teams może być również integrowany z Power Automate (dawniej MS Flow). Zdołamy tego dokonać na dwa sposoby, z czego każdy da nam inny efekt. Umieszczenie PA w zakładce kanału lub zespołu Teams pozwoli nam tworzyć jedynie przepływy biznesowe poszczególnych rodzajów:
- Utworzone na podstawie szablonu,
- Automatyczne – od podstaw,
- Błyskawiczne – od podstaw,
- Zaplanowane – od podstaw,
- Przepływy interfejsu użytkownika – od zera (RPA),
- Proces biznesowy – z pustego.
Drugim z kolei sposobem jest możliwość dodania Power Automate do belki bocznej komunikatora. Takie zagnieżdżenie dostarcza nam wszystkie funkcjonalności narzędzia znane z przeglądarki internetowej oraz dodatkowo chat bota, który pomoże nam wywołać przepływy w bardziej naturalny dla nas sposób.
W przypadku Power Apps, zagnieżdżenie w Microsoft Teams należy zacząć od samego komunikatora. Tylko takie podejście pozwoli nam w pełni zintegrować „apki” z komunikatorem. Uzyskamy w ten sposób dynamiczny motyw i format aplikacji, który będzie zintegrowany z MS Teams. Dodatkowe ustawienia w kreatorze aplikacji pozwolą jeszcze bardziej uelastycznić i zoptymalizować to scalenie. Aby udostępnić aplikację Power Apps w MS Teams wystarczy jedynie dodać grupę O365 do obszaru udostępniania aplikacji. Wykonamy to wpisując krótką komendę w Windows PowerShell (Command Line) oraz dodając zespół MS Teams w oknie szybkiego współdzielenia aplikacji w make.powerapps.com.
Podobnie jak w przypadku Power Automate aplikacje MS możemy dodawać do Teams na dwa sposoby. Wykonując to z belki bocznej komunikatora wystarczy, że wygenerujemy manifest aplikacji w formie skompresowanego pliku, a następnie zaimportujemy go do MS Teams wykorzystując metodę „wgraj do katalogu” (należy posiadać uprawnienia Global Admina lub Teams Service Administratora). Oczywiście Administratorzy mają możliwość skonfigurowania dostępów do niestandardowych aplikacji w MS Teams. Wszystkie ustawienia uprawnień jakich potrzebują znajdą w Teams Admin Center. Jednak należy pamiętać, że ustawienia konfiguracji zasad dostępu mogą być przetwarzane przez około 24 h. Istnieje jeszcze inna droga ograniczania dostępów do aplikacji Power Apps w Teams. Dostęp do niestandardowych funkcjonalności może również zostać zablokowany przez właścicieli zespołów w MS Teams. Zaś innym sposobem na zagnieżdżenie Power Apps w MS Teams jest zaimportowanie jej z katalogu aplikacji i umieszczenie w zakładce zespołu.
Zintegrowanie Teams z Power Virtual Agents następuje w skutek dodania go z poziomu belki bocznej komunikatora. W przypadku tego elementu Power Platform, uzyskujemy dostęp do chat bota, z którego bez żadnych dodatkowych ustawień możemy w pełni korzystać.
Sztuczna inteligencja w Power Platform
Wspominaliśmy o sztucznej inteligencji w Power Platform, w tym przypadku znowu zapowiadane rozwiązania na poprzednich konferencjach Microsoft stały się rzeczywistością. Wprowadzenie rozwiązań AI do Power BI tworzy z tego narzędzia niejako most pomiędzy danymi a decyzjami. Power BI staje się jak gdyby Power Pointem do analizy danych.
Rozwój tego narzędzia jest ogromny na przestrzeni lat. Wprowadzenie mechanizmów lepszego uporządkowania danych, zarządzania i monitorowania ich przenosi Power BI na wyższy poziom jakości. Natomiast zaszycie w nim mechanizmów AI wprowadza niezależnie od rodzaju użytkownika i etapu analizy pomoc w procesie eksploracji danych.
Zapowiedziana na MBAS 2020 wizualizacja drzewa dekompozycji została już w pełni udostępniona wszystkim użytkownikom. Analiza działania tej funkcjonalności dostarcza wiedzę, która pozwala od początku do końca wykryć przyczyny i składowe zagadnienia niezależnie od tego co przetwarzamy.
MS mówi, że AI w Power BI ma kilka zadań. Dla końcowych użytkowników jest to wprowadzenie możliwości wydobywania wiedzy, korzystając z naturalnego języka, zautomatyzowanych drążeń danych i transformacji oraz wykrywania kluczowych fraz. Dla analityków będzie to funkcjonalność generowania modeli uczenia maszynowego oraz obliczania prawdopodobieństwa kilkoma kliknięciami. Z kolei dla profesjonalistów BI zadaniem AI ma być integracja języków programowania takich jak R i Python. Natomiast dla Data Scientist MS wprowadza integracje Power BI z uczeniem maszynowym Azure w postaci Azure ML i Azure Frameworks.
Z raportu Gartnera wynika, że MS nie zatrzymuje się i dostarcza coraz to bardziej zoptymalizowane rozwiązania odpowiadając na pytania:
- Co się stało? – dostarcza analizę deskryptywną.
- Dlaczego się stało? – dostarcza diagnostykę analizy.
- Co się stanie? – dostarcza analizę predyktywną.
- Jak możemy sprawić żeby coś się stało? – dostarcza analizę preskryptywną.
Jak widać produkty MS zyskują nowe możliwości nie tracąc na jakości. Jesteśmy przekonani, że Microsoft jeszcze nie raz nas zaskoczy w tym roku. Już dzisiaj MS wprowadza wersję beta swojego komunikatora na komercyjny rynek w formie aplikacji na urządzenia z Androidem i IOS. W przyszłości będzie on dostępny na komputery personalne i inne platformy. Dodatkowo w tym zakresie doczekamy się również responsywnych szablonów aplikacji Power Apps w wersji mobilnej zintegrowanych z MS Teams, a także natywnych kontrolek i motywów oraz możliwości tworzenia aplikacji bezpośrednio w komunikatorze.