Rozpoznanie segmentu rynku to podstawowe wyzwanie w pracy marketingu oraz sprzedaży. Właściwe określenie grup docelowych, trafne zidentyfikowanie do kogo tak naprawdę chcemy trafić ze swoją komunikacją, a w konsekwencji ze swoją ofertą, często decyduje o końcowym sukcesie całej firmy. Microsoft Dynamics 365 Marketing dostarcza odpowiednich narzędzi do właściwej segmentacji Twojej bazy danych.
Docierać do właściwych osób
Załóżmy, że sprzedajesz damskie buty i planujesz ich wyprzedaż. Dobrze byłoby, żebyś ze swoją ofertą trafił do kontaktów na przykład płci żeńskiej, ale to nie wszystko. Chciałbyś być skuteczniejszy, więc zawężasz swoją grupę do osób, które w przeszłości wykazywały zainteresowanie odpowiednim rodzajem butów, który zamierzasz wystawić w promocji. Aby być jeszcze bardziej precyzyjnym, swoją grupę okroisz jeszcze tylko do tych kobiet, które wcześniej otwierały Twoje maile, dotyczące tych konkretnych butów.
W innym przypadku otwierasz nowy sklep stacjonarny w Płocku. Zależy Ci na promocji tylko wśród kontaktów mieszkających w Płocku i w pobliżu tego miasta.
W skrócie: zawsze wybierasz swoją grupę docelową w oparciu o pewien rodzaj danych. Czy to będą dane demograficzne, czy dane firmograficzne, czy dane behawioralne – to Ty decydujesz. Najważniejsze jednak, aby narzędzie, którym posługujesz się na co dzień dostarczało możliwości dokonania takiej segmentacji.
Segmenty w Dynamics 365 Marketing
Dynamics 365 Marketing pozwala na szybkie i skuteczne pogrupowanie Twoich przyszłych i obecnych Kontrahentów. Umożliwia tworzenie dwóch rodzajów segmentów: statycznych oraz dynamicznych. Segmenty dynamiczne, ustawiane za pomocą zapytań logicznych pozwalają na obsługę zmiennych informacji. Na przykład: do segmentu „Wszyscy Klienci z Płocka” automatycznie będą dodawane nowe wpisy do bazy danych, w których w polu Miasto pojawi się Płock. Segmenty dynamiczne są niezwykle przydatne do okresowych wysyłek np. newsletterów – każdy nowy Klient, który zasubskrybuje nasz newsletter będzie automatycznie przypisany do takiej grupy.
Segmenty statyczne pozwalają na zdefiniowanie Klientów, czy Kontaktów wybieranych indywidualnie, a nie na podstawie logiki bazującej na informacjach w bazie danych. Pracownicy marketingu, czy sprzedaży mogą zatem ręcznie wskazywać grupę odbiorców w oparciu o własną wiedzę.
Jak wspomniałem wyżej, segmenty pozwalają na demograficzne, firmograficzne lub behawioralne grupowanie naszych Klientów. W specjalnie przygotowanych blokach w systemie możemy tworzyć wielopoziomowe zapytania, które pozwalają na precyzyjne wyselekcjonowanie pożądanych informacji z bazy danych.
Podsumowując, Dynamics 365 Marketing umożliwi Ci właściwą segmentację Twoich Klientów. Pomoże Ci wykorzystać w pełni możliwości Twojej skrupulatnie uzupełnianej bazy danych (bądź wskaże Ci jej braki i pomoże Ci tę bazę uzupełnić!), spojrzy na zachowanie i interakcje Kontrahentów, a następnie wygeneruje segment, który będziesz mógł wykorzystać w marketingowej komunikacji, czy w procesach sprzedażowych.